Історія Харківської державної академії фізичної культури та в цілому вищої спортивної освіти на Слобожанщині бере свій початок від доленосного рішення колегії Народного комісаріату освіти УРСР від 20 травня 1930 року про створення в Харкові Інституту фізичної культури. Метою діяльності закладу освіти стала підготовка викладачів і організаторів-методистів фізичної культури, яку здійснювали 27 науково-педагогічних працівників, а на студентській лаві розпочали навчання 124 першокурсники.

Державний інститут фізичної культури розпочинав свою діяльність у складних умовах. Так, навчальний корпус було розміщено у приміщенні, збудованому в 1835 році, в центрі тогочасного Харкова (сьогодні – вулиця Університетська). Це була церква святого Антонія, яка входила до комплексу будівель тодішнього Харківського державного університету імені Горького, правонаступником якого став нинішній Харківський національний університет імені Каразіна. Для розміщення навчального корпусу Державного інституту фізичної культури також було передано два невеликих приміщення, в яких раніше розміщувалась обсерваторія. Відтепер вони використовувались вдень як аудиторії для занять, а вночі – як гуртожиток.

Рисунок1

Проте це аж ніяк не завадило закладу стати серцем спортивної освіти і науки Слобожанщини. У 1943 році, після звільнення Харкова від фашистів, Державний інститут фізичної культури України відновив свою діяльність, але вже 1944 року його було переведено з Харкова до Києва. Цікавим є і той факт, що одночасно, тим же нормативно-правовим актом обумовлювалось переведення Київського техніку фізичної культури до Харкова – у приміщення, які до цього часу належали інституту фізичної культури.

В повоєнний період питання відновлення вищої спортивної освіти на Слобожанщині відійшло на другий план у зв’язку з катастрофічним зменшенням кількості населення, потребою відбудовувати зруйновані міста і села. Масштаби кадрової проблеми підтверджують такі цифри: серед вчителів фізичної культури в 1947-1948 роках всього 2,2% мали вищу освіту і 12% середню; всі інші пройшли лише короткострокову курсову підготовку.

Зростаючі потреби Слобожанщини в підготовці висококваліфікованих фахівців-тренерів, викладачів, організаторів у кінці 70-х років привели до ситуації, коли відтворення спортивного закладу вищої освіти в м. Харкові стало насущною потребою.

Рисунок2

13 березня 1979 року було ухвалено черговий доленосний документ спортивної вищої освіти Слобожанщини – наказ профільного Комітету при Раді Міністрів УРСР. У цьому наказі йшлося про організацію спортивного факультету Київського державного інституту фізичної культури у м. Харкові з планом прийому на навчальний рік у 200 осіб. Навчально-педагогічний процес розпочало 18 викладачів, серед яких С.М. Філь, Н.М. Сак, В.П. Пєшков, М.В. Блєщунов, О.А. Єфімов, В.П. Пелипак та інші. Наукові напрацювання та здобутки саме цих людей сформували фундамент розвитку сучасної спортивної наукової школи Слобожанщини, цілої плеяди відомих усьому світу учених, завдяки чому вже в 1989 році на базі факультету було відкрито Харківський державний інститут фізичної культури. На 14 новостворених кафедрах працювали вже 134 викладача, зокрема 4 доктори і професори, 37 кандидатів наук і доцентів, 5 заслужених тренерів.

Результатом їх відданої плідної наукової, викладацької та тренерської праці стало Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року, відповідно до якого було утворено Харківську державну академію фізичної культури.

Рисунок7-708x1024

З цього часу і до сьогодні у стінах Академії підготовлено плеяду успішних фахівців сфери фізичної культури і спорту, серед яких – видатні спортсмени, котрі здобули на Олімпійських, Паралімпійських, Дефлімпійських та Юнацьких олімпійських іграх 112 медалей (45 золотих, 32 срібних та 35 бронзових). Професорсько-викладацький колектив закладу зріс до майже 200 штатних працівників, з яких понад 20 докторів наук та 100 кандидатів наук, у закладі здобувають освіту понад 2500 студентів, успішно функціонує магістратура, аспірантура, факультет заочного навчання. Завдяки тісній співпраці з провідними федераціями, школами вищої спортивної майстерності, спортивними громадськими організаціями, на базі Академії на постійній основі функціонують курси підвищення кваліфікації для тренерського корпусу усього східного регіону України. За цей час Академія стала членом Харківського університетського консорціуму та Міжнародної асоціації університетів фізичної культури і спорту.

Відповідно до Розпорядження Кабінету міністрів України від 31 березня 2015 року на базі Харківської державної академії фізичної культури створено Міжрегіональний навчальний центр масажних технологій, фахівці якого сьогодні активно працюють з пораненими, постраждалими та тими, хто здобув інвалідність під час АТО. Окремим напрямом діяльності Центру є оперативне фахове навчання воїнів з інвалідністю та членів їх сімей різним видам масажу для можливості ведення трудової діяльності у цій сфері. Прикладом першого блискучого результату роботи фахівців Центру є успіхи героя АТО, командира екіпажу БТР Олега Березовського, який втратив кінцівки рук внаслідок гранатометного обстрілу. На сьогодні Олег є успішним фахівцем у сфері масажних технологій, що стало його новою професією.
У напрямку реабілітації учасників АТО працює і створений на базі кафедри педагогіки і психології Центр психологічної підтримки, яким було підготовлено серію психологічних тестів для визначення психологічного стану людини та, відповідно до цього стану програми психологічної реабілітації. Зазначена ґрунтовна робота колективу кафедри здійснюється у тісній співпраці з модератором проєкту – Народним депутатом України XVIII скликання Ольгою Вадимівною Богомолець.

Сьогодні наша Академія впевнено крокує вперед, успадкувавши кращі традиції вищої спортивної школи Слобожанщини. Зокрема, в структурі Академії у відповідь на виклики розвитку сучасного суспільства та держави, створено два нових факультети: фізичної терапії та здоров’я людини, та факультет управління сферою професійного спорту та фізичного виховання. Суттєво розширилась географія співпраці кафедр та підрозділів Академії. Зокрема, ми пишаємось плідною співпрацею з університетами Польщі, Лівану, Фінляндії, Марокко, Китаю. Завдяки цьому в Академії успішно функціонує підготовче відділення для іноземних громадян, які в подальшому залишаються в стінах Академії в якості уже студентів. За останні роки запроваджено підготовку фахівців у ряді популярних спеціальностей та спеціалізацій, серед яких ерготерапія, кіберспорт, менеджмент, інформаційне забезпечення фізичної культури та спорту, психологія, підприємництво, торгівля та біржова діяльність, створено Міжкафедральний навчально-методичний центр. З метою забезпечення безперервної спортивної освіти, а також її послідовності та наступності, Академія тісно співпрацює з профільними закладами передвищої фахової освіти Харкова: Комунальний заклад “Харківський професійний коледж спортивного профілю” Харківської обласної ради, Харківське державне вище училище фізичної культури № 1, Харківський республіканський ліцей-інтернат спортивного профілю. Головна мета співпраці: зберегти кращих спортсменів у системі спортивної освіти. Для цього Академією і закладами сумісна здійснюється робота із наступності і взаємному доповненні навчальних планів та програм, взаємного обміну викладачами із суміжних дисциплін.

До речі, про заходи. Вже доброю традицією колективу Академії стала організація та проведення заходів національно-патріотичного виховання та творчих вечорів. Зокрема випуск магістрів – це завжди свято за мотивами творів легендарних класиків української літератури із дресс-кодом у національному стилі.

Рисунок9-2

На базі Харківської державної академії фізичної культури успішно функціонує Відокремлений підрозділ Всеукраїнської громадської організації «Спортивна студентська спілка України». Зокрема, зусиллями підрозділу, за підтримки профільного Комітету Міністерства освіти і науки України та Президента Спілки Є.В. Імаса минулого року було організовано безпрецедентний захід – Міжнародний день студентського спорту. У ньому особисту участь взяли понад 5000 студентів Слобожанщини, а за підрахунками Міністерства долучились понад 50 000 студентів із усіх куточків України.

Науковці Академії входять до складу Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти Національної академії педагогічних наук України – вперше створеної за історію розвитку вітчизняної спортивної науки – і беруть активну участь у вирішенні низки проблемних питань розвитку галузі.

З метою популяризації ідей Олімпізму, залучення молоді до рухової активності та спорту, на сьогодні ведеться активна робота зі створення на базі нашого закладу освіти осередку Національного олімпійського комітету та Відділення Олімпійської Академії.
Всі ці напрацювання – запорука розвитку найсучаснішої спортивної вищої освіти на теренах Слобожанщини та надання студентам максимальних можливостей для отримання якісних знань та розвитку вмінь і талантів!