Історія створення кафедри

У 1979 році створено кафедру легкої атлетики та одноборств. У жовтні 1983 року засновано самостійну кафедру одноборств, яку очолив к.п.н., доцент Приходько І. І. З 1989 по 1992 роки кафедрою керували: к.п.н, доцент Мульчин О. І., та заслужений тренер України, майстер спорту СРСР, к.п.н., доцент Гамаль Є. І.

З серпня 1992 року і донині кафедру очолює Алексєєв Анатолій Федотович, професор, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, майстер спорту СРСР, суддя міжнародної категорії, володар 6-го дану з дзюдо.

У різні роки на кафедрі працювали: заслужений майстер спорту Рибак Ігор Михайлович – олімпійський чемпіон в Мельбурні з важкої атлетики; заслужені тренери України: Водовозов Генріх Борисович, Турченко Юрій Якович.

За вагомий особистий внесок у загальну перемогу Харківської державної академії фізичної культури у змаганнях Х, ХІ, ХІІ, ХІІІ, та ХІV літніх Універсіад, спортивні досягнення, викладачі кафедри нагороджені почесними грамотами, дипломами та подяками.

Серед випускників кафедри, які досягли високих результатів в науковій діяльності, слід відзначити кандидатів наук з фізичної культури і спорту:

Шадріна В.В., Ананченко К.В., Бойченко Н.В., Пашков І.М., Тропін Ю.М.

На кафедрі в різні роки навчалися та навчаються:

Заслужені майстри спорту: Зантарая Г.М. – чемпіон Європейських ігор (2019 р.), чемпіон світу (2009 р.), дворазовий чемпіон Європи (2011 р., 2017 р.), срібний призер чемпіонату світу (2010 р.), срібний призер чемпіонату Європи (2009 р.), бронзовий призер чемпіонату світу (2011, 2013, 2014, 2018 роки). Тедеєв Е. – нагороджений державним орденом «За заслуги» ІІ ступеня; триразовий чемпіон світу (1995, 1999, 2002 рр.), бронзовий призер Олімпійських ігор в Атланті (1996 р.), Олімпійський чемпіон в Афінах 2004 року з вільної боротьби. Саркісян С. – нагороджений Почесною відзнакою Президента України, хрестом «За мужність» та орденом «За заслуги» ІІ ступеня, призер Олімпійських ігор з вільної боротьби; Машуренко Р. – призер Олімпійських ігор в Сіднеї по дзюдо; Данильченко С. – призер Олімпійських ігор в Сіднеї з боксу, чемпіон Європи з кікбоксингу; Савінов В. – 6-разовий чемпіон світу та 6-разовий чемпіон Європи з самбо; Воловик К. – чемпіон Європи та світу по самбо 2006 р.; Василенко А. – багаторазовий чемпіон світу з східних одноборств; Селезень Д. – призер світу, багаторазовий чемпіон Європи з самбо та дзюдо; Каштанов А. – дворазовий призер чемпіонатів світу та Європи (2004 р., 2007 р.) з самбо; Биков О. – чемпіон СРСР, призер Олімпійських ігор з фехтування; Баранов М. – призер світу (2007р.) з карате; Назін В. та Мирошник Д. – переможці чемпіонату світу з таеквон-до; Тимченко Д. – призер чемпіонату Європи (2005 р.), призер Європейських ігор (2015 р.), призер чемпіонату світу (2015 р.), учасник Олімпійських ігор 2016 р. з греко-римської боротьби; Тасоєв В. – призер чемпіонатів Європи (1999, 2000, 2003, 2004, 2005 р.), призер чемпіонатів світу (2001, 2002, 2007 р.), учасник Олімпійських ігор 2000, 2004 р. з вільної боротьби; Мозирєв В. – срібний  та бронзовий призер Дефлімпійських ігор 2013, 2017 р, ЗМС; Руднєв В. – дворазовий  чемпіон світу з бойового самбо. (2018 р., 2019  р.).

Майстри спорту міжнародного класу: Самойлов С. – призер Спартакіади народів СРСР, чемпіон світу з фехтування;  Рутенко С. – чемпіон світу серед молоді (2000), призер Кубку світу (2005 р.), призер чемпіонату Європи (2012 р.) з греко-римської боротьби;  Козуля А., Бугай І. – переможці Кубку світу з греко-римської боротьби;  Митник Л. – чемпіон СРСР з дзюдо; Лукстін О. – учасник матчу з боксу СРСР – США, неодноразовий чемпіон СРСР з боксу; Бойко О. – призер чемпіонату Європи з вільної боротьби; Ситніков О. – призер Європи з греко-римської боротьби; Шапошнік О. – призер першості світу серед юніорів 1998 р., призер чемпіонату Європи 2002 р. з тхеквондо, учасник Олімпійських ігор в Атланті – 2004 р.; Денисенко С. – неодноразова призерка чемпіонатів, Кубків Європи та світу з тхеквондо; Бірюковський В. – призер чемпіонату світу з таеквон-до 2003 р.; Бакшеньов О. – призер чемпіонату світу з самбо; Сержанюк О. – призер Міжнародного турніру групи Швеція-Фінляндія з греко-римської боротьби, призер Кубку світу з греко-римської боротьби; Кудінов Є. – чемпіон відкритого чемпіонату Польщі з греко-римської боротьби; Калініченко А. – чемпіон Міжнародного турніру з греко-римської боротьби; Радужан Ю. – неодноразовий переможець та призер чемпіонатів, кубків Європи та світу з таеквон-до; Ананченко К. – чемпіон  Універсіади України з дзюдо; Назін В. – призер Чемпіонату Європи 2006 року з таеквон-до; Ноздрачов В.  – призер чемпіонату світу, Кубку Європи, неодноразовий чемпіон України з таеквон-до; Карунік Д. – призер чемпіонату Європи, неодноразовий чемпіон України з тхеквондо; Прокопевнюк І. – призерка Кубку світу (2020 р.), призерка чемпіонату світу U-23 (2019 р.), чемпіонка чемпіонату Європи U-23 (2019 р.), призерка чемпіонату світу U-23 (2018 р.), чемпіонка Європи U-23 (2018 р.), чемпіонка Європи (2018 р.), призерка чемпіонату світу U-23 (2017), призерка Кубку Європи (2016 р.) з вільної боротьби; Картавий Д. – призер чемпіонату Європи U-23 (2016 р.), призер чемпіонату світу U-23 (2017 р.), призер чемпіонату світу серед студентів (2016 р.) з вільної боротьби; Василенко А. – Учасник літніх Олімпійських ігор в Лондоні 2012, чемпіон Європи в командному заліку, переможець багатьох турнірів національного і міжнародного значення; Ананченко К. – чемпіон світу серед майстрів з дзюдо та самбо (2017,2020); Воробйов А. – чемпіон світу з бойового самбо. (2018); Саблєва К. (Пірог) -– Чемпіонка Європи серед молоді з дзюдо (2018); Мельниченко К. призер Кубка світу з дзюдо та самбо; Кальченко Д. – чемпіон Європи з дзюдо та самбо, чемпіон світу з самбо; Вегера Є. – призер Кубка Європи з дзюдо (2019).

Майстри спорту України: Ревенко Р. – призер Всесвітньої універсіади з дзюдо; Кирпиченко В. – призер світу з самбо, Васильченко С. – чемпіон Європи з таеквон-до; Ноздрачов Д. – призер кубку Європи з таеквондо; Соломко О. – призер чемпіонату Європи з таеквон-до; Чевичелов С. – призер кубку Світу 2006 року з таеквон-до;  Саркісян А. – чемпіон України та Універсіади України з дзюдо, Зінченко В. – срібний призер Чемпіонату світу з вільної боротьби; Євтушенко І.  – призер першості Європи з вільної боротьби; Кравченко А. – призер чемпіонату Європи з вільної боротьби; Вовчак Р. – чемпіон чемпіонату Європи з вільної боротьби та інші. Загалом їх понад 210 студентів.

Названі студенти-спортсмени внесли значний вклад у розвиток спорту України та ХДАФК і прославили її на міжнародній арені.

Завідувач кафедри Алексєєв Анатолій Федотович багаторазово був визнаний   кращим арбітром   СРСР та України з дзюдо, Данильченко Сергій та Савінов Віктор входили у десятку кращих спортсменів України, Шапошнік Олександр признаний харківською обладміністрацією кращім спортсменом 2002 року.

За підсумками 2006 року Воловик Кирило  признаний кращим спортсменом ХДАФК.  Василенко Артем Геннадійович став лауреатом міського конкурсу «Молода людина року» в номінації «Фізична культура та спорт» – 2007 рік. Данильченко С. признаний кращим спортсменом року.

 

науково-педагогічні працівники кафедри

Алексeeв-сайт

Алексєєв Анатолій Федотович

професор, завідувач кафедри одноборств, доцент
Ананченко-сайт

Ананченко Костянтин Володимирович

доцент кафедри одноборств
Бойченко-сайт

Бойченко Наталя Валентинівна

доцент кафедри одноборств, доцент
Панов-сайт

Панов Павло Петрович

доцент кафедри одноборств
Пашков-сайт

Пашков Ігор Миколайович

доцент кафедри одноборств, доцент
Романенко-сайт

Романенко Вячеслав Валерійович

доцент кафедри одноборств
Тропiн-сайт

Тропін Юрій Миколайович

доцент кафедри одноборств
Голоха-сайт

Голоха Валерій Леонідович

старший викладач кафедри одноборств
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Огньова Ліана Юріївна

викладач кафедри одноборств

Новини кафедри

На кафедрі викладаються такі дисципліни:

«Теорія і методика обраного виду спорту» (вільна боротьба, греко-римська боротьба, дзюдо, самбо, східні єдиноборства); «Сучасні технології підготовки в обраному виді спорту (єдиноборства)»; загальний курс «Різновиди спортивної боротьби», загальний курс «Підготовка суддів (з виду спорту)», ПСМвОВС (вільна боротьба, греко-римська боротьба, дзюдо, самбо, східні єдиноборства).

Співпраця. Кафедра працює у тісному контакті з ХОВУФК – 1; КДЮСШ – №№ 2, 6, 7, 9; КДЮСШ ХЗТД, обласним управлінням з питань фізичної культури та спорту; міським спортивними комітетами, має тісний контакт з федераціями області та України.

 

Наукова робота.

З 2004 року науковці кафедри щорічно беруть участь у Міжнародній електронній конференції «Проблеми та перспективи розвитку спортивних ігор та одноборств у вищих навчальних закладах».

Також з 2016 року кафедра одноборств видає науковий електронний журнал «Єдиноборства», який включено до Переліку електронних наукових фахових видань України категорії «Б», де можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук (Наказ МОН України No975 від 11.07.2019)

Журнал є спеціалізованим виданням з проблем єдиноборств, видається в електронній версії (online) (ISSN 2523-4196 (Online)). Інформація розміщена на сайті: http://www.sportsscience.org. Періодичність: 4 рази на рік.

Журнал включений в бази даних: ROAD (Directory of Open Access scholarly Resources), PBN (Polish Scholarly Bibliography); Google Scholar; NBUV (Національна бібліотека імені В. І. Вернадського, електронний фонд); OUCI (Open Ukrainian Citation Index).

Область і проблематика: у збірнику представлені статті з проблем організації навчально-тренувального процесу в ЗВО, ДЮСШ; вдосконалення підготовки спортсменів у сучасних умовах; стану фізичної, техніко-тактичної та психологічної підготовленості спортсменів; ефективності змагальних показників; організації патріотичного виховання молоді України в процесі занять єдиноборствами; вдосконалення процесу фізичного виховання студентів з використанням єдиноборств.

Протягом 2016-2020 років викладачі кафедри виконували завдання наукової ініціативної теми  «Психосенсорна регуляція рухової діяльності спортсменів ситуативних видів спорту», за підсумками яких опубліковано понад 10 наукових статей, які входять до міжнародних науково-метричних баз Scopus та Web of Science, розроблено та впроваджено у практику комплекс тестів з оцінки сенсомоторних реакцій та спеціалізованих відчуттів одноборців, визначено модельні характеристики сенсомоторних реакцій спортсменів різних видів одноборств, методику оцінки та аналізу тренувальних навантажень у одноборців за показниками ЧСС, методику оцінки та аналізу короткочасової зорової пам’яті одноборців, методику оцінки та аналізу функціональної моторної асиметрії у одноборців, методику оцінки та аналізу змагальної діяльності з використання комп’ютерних технологій.

На сьогодні викладачами кафедри опубліковано понад 490 наукових праць.

З них:

  • 19 – у міжнародній науково-метричній базі даних Scopus;
  • 165 – у фахових виданнях України;
  • 9 – у міжнародній науково-метричній базі даних Web of Science;
  • 3 монографії;
  • 16 навчальних посібники, затверджених Вченою радою ХДАФК;
  • 13 методичних рекомендацій, затверджених Вченою радою ХДАФК;
  • 2 авторських свідоцтва.

Спортивна робота. При збірній команді області з дзюдо створено КНГ (комплексна наукова група), керівником якої є Анатолій Алексєєв. Доцент Костянтин Ананченко входить до складу КНГ при збірній команді України з дзюдо. Викладачі кафедри працюють тренерами, надають науково-методичну допомогу збірним командам України, області, установам, підприємствам та організаціям.