Кафедра водних видів спорту починає свою історію з перших днів існування нашого навчального закладу. В 1979 році заснована кафедра зимових та водних видів спорту, яку очолив кандидат педагогічних наук, доцент М. В. Блещунов. З 1981 року в рамках кафедри відокремився цикл плавання, який з 1983 року перетворився у самостійну кафедру плавання. В 1995 році вона змінила назву на кафедру водних видів спорту.

Першим її завідувачем був Юрій Володимирович Близнюк. З 1992 по 2001 рік керівництво кафедрою здійснювала кандидат педагогічних наук, доцент Наталія Михайлівна Баламутова. З 2001 року кафедру очолює кандидат педагогічних наук, професор, почесний працівник фізичної культури та спорту України Ольга Олександрівна Пилипко.

Наразі на кафедрі водних видів спорту працюють 7 викладачів.

Науково-педагогічні працівники

image006

Пилипко Ольга Олександрівна

Завідувач кафедри водних видів спорту, професор, кафедри Кандидат педагогічних наук, доцент
image008

Політько Олена Валеріївна

Доцент кафедри водних видів спорту, Кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент
image011

Азарова Ганна Борисівна

Доцент кафедри водних видів спорту
image012

Близнюк Юрій Володимирович

Доцент кафедри водних видів спорту
image014

Шейко Лілія Вікторівна

Старший викладач кафедри водних видів спорту
image016

Дружинінська Катерина Олександрівна

Старший викладач кафедри водних видів спорту
image018

Жердєва Ганна Валеріївна

Викладач кафедри водних видів спорту

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА:

 

Кафедра водних видів спорту здійснює підготовку бакалаврів за спеціальностями:

 • «017 – Фізична культура і спорт»,
 • «014 – Середня освіта»,
 • «227 – Фізична терапія, ерготерапія»,

та магістрів – за спеціальністю:

 • «017 – Фізична культура і спорт» (спеціалізація «Тренувальна діяльність в обраному виді спорту»).

Загалом на кафедрі для студентів денної та заочної форм навчання викладається 11 навчальних дисциплін:

 • «Теорія і методика обраного виду спорту (плавання)».
 • «Підвищення спортивної майстерності в обраному виді спорту (плавання)».
 • «Плавання та методика його викладання».
 • «Підготовка суддів з видів спорту».
 • «Сучасні технології підготовки в обраному виді спорту: спортивне плавання».
 • «Оздоровче плавання».
 • «Аквафітнес».
 • «Оздоровче та рекреаційне плавання».
 • «Плавання з методикою викладання».
 • «Теорія та методика викладання плавання».
 • «Види оздоровчо-рекреаційної рухової активності (плавання)».

 

НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА

 

Науково-дослідна робота кафедри ведеться за напрямами, які охоплюють різні аспекти вдосконалення змагальної діяльності та тренувального процесу спортсменів високої кваліфікації, які спеціалізуються в спортивному та синхронному плаванні, водному поло, стрибках у воду, а також використання оздоровчого плавання серед різних верств населення.

Відповідно до визначеної тематики на кафедрі ведеться підготовка аспірантів та пошукачів, виконуються магістерські та кваліфікаційні роботи.

Викладачі кафедри друкують наукові та методичні праці, виступають з доповідями на конференціях та семінарах, залучаються до роботи спеціалізованих вчених рад як офіційні опоненти.

Студенти кафедри водних видів спорту неодноразово ставали переможцями та призерами міжнародних наукових конференцій, Всеукраїнських олімпіад.

Серед випускників кафедри є значна кількість тих, хто захистили кандидатські дисертації і надалі присвятили себе викладацькій діяльності. Це к. пед. н., проф. Пилипко О. О., к. пед. н., доц. Блещунова К. М., к. пед. н., доц. Ремзі І. В., к. н. фіз. вих., доц. Дорофєєва Т. І., к. н. фіз. вих., доц. Попрошаєв О. В., к. н. фіз. вих., доц. Політько О. В.

З 2013 року кафедрою спільно з Авторською школою раннього плавання Тетяни Азаренко «Як рибка у воді» організовано та щорічно проводиться Всеукраїнська відкрита конференція з раннього і дошкільного плавання.

СПОРТИВНО-МАСОВА РОБОТА

Кафедра пишається спортивними досягненнями своїх вихованців, які неодноразово перемагали на чемпіонатах і Кубках України, Всесвітніх та Всеукраїнських Універсіадах, були призерами чемпіонатів і Кубків Європи та Світу, Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор.

Хруль Оксана

Пролагаєва Наталя

Зургалідзе Андрій

Кузьмін Дмитро

image036

Крипак Максим

image038
image040

Зургалідзе Андрій

Веракса Максим

Балашова Ірина

Іваненко Катерина

Іжаченко Філіпп

Бугайов А., Димо В., Степанюк Д., Пригоров О. перемагали та були призерами XXIII, XXIV, XXV Всесвітніх літніх Універсіад.

На ХХІХ Олімпійських іграх у Пекіні Пригоров О. виборов бронзову медаль у стрибках у воду.

 

Приємно зазначити, що з кожною Олімпіадою кількість студентів спеціалізації на змаганнях такого високого рівня зростає.

 

На XXX Олімпійських іграх у Лондоні виступали 7 студентів спеціалізації. У 2016 році честь країни на Олімпійських іграх гідно захищали 9 студенток кафедри (Волошина Г., Ананасова Л., Юшко Д., Сидоренко К., Сабада О., Савчук А., Гречихіна О., Золотарьова О. (синхронне плавання), Степанюк Д. (спортивне плавання).

 

За визначні спортивні досягнення студенти кафедри неодноразово нагороджувалися грамотами Верховної Ради України (Юшко Д., Бугайов А.), орденами: княгині Ольги ІІІ ступеня (Балашова І.), «За мужність» ІІІ ступеня (Пригоров О.), «За заслуги» І, II, ІІІ ступеня (Кузьмін Д., Крипак М., Веракса М., Зургалідзе А.), «За розбудову України» (Веракса М.).

Приємно зазначити, що рівень спортивної кваліфікації студентів, які спеціалізуються на кафедрі, є традиційно досить високим.

 

На сьогодні на кафедрі культивується 7 водних видів спорту.

 

Спортсменам приділяється пильна увага, створюються всі умови для успішного поєднання напруженого графіку тренувань та змагань з навчальним процесом.

Починаючи з 2007 року, Академія вважається одним з найсильніших плавальних навчальних закладів країни.

Її за правом можна вважати столицею синхронного плавання

 

 

і чоловічого водного пола.

 

Команда ХДАФК з плавання є незмінним переможцем обласних спортивних змагань «Спорт протягом життя» серед студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації Харківської області з плавання.

 

Кафедра водних видів спорту працює у тісному контакті з федераціями України та Харківської області зі спортивного та синхронного плавання, водного поло та стрибків у воду, надає науково-методичну допомогу КЗ «МСДЮСШОР з водних видів спорту Яни Клочкової», СДЮСШОР «Спартак» тощо.